Rozpoczynamy zajęcia w ramach projektu: „Akademia kreatywnego ucznia w PWSZ w Krośnie”.

        23 stycznia klasa II c gimnazjum wraz z opiekunem p. Martą Czepiel uczestniczyła w pierwszych zajęciach organizowanych w ramach projektu „Akademia kreatywnego ucznia w PWSZ w Krośnie”.

        Uczniowie jako jedyni gimnazjaliści w Krośnie będą mieli okazję realizować zajęcia edukacyjne „Chemia i fizyka wokół Ciebie”, które poprowadzą wykładowcy uczelni p. Renata Bal (fizyka) oraz p. Mikhael Hakim (chemia). W ramach projektu młodzież uczestniczyć będzie w dziewięciu comiesięcznych spotkaniach od lutego do grudnia bieżącego roku realizując zaplanowane dla nich zajęcia laboratoryjne, które poprzedzone będą krótkim wykładem wprowadzającym do danego typu ćwiczeń laboratoryjnych. Głównym celem inicjatywy jest rozwój kompetencji uczestników projektu w zakresie komunikowania się, współpracy, myślenia krytycznego i kreatywnego oraz rozwiązywania problemów i działania innowacyjnego. Opiekunami uczniów podczas zajęć w PWSZ będą p. Katarzyna Deptuch i p. M. Czepiel.

Od początku lutego uczniowie zaangażowani są już w działania związane z projektem-przeszli etap rekrutacji składając uzupełnione wraz z rodzicami niezbędne dokumenty, napisali test motywacji, uzyskiwali na bieżąco informacje związane z projektem od szkolnego koordynatora projektu (p. M. Czepiel). W dniu dzisiejszym zajęcia rozpoczęły się badaniem kompetencji, tzw,. „Testem wejścia”, w którym młodzież określała punktowo swój poziom umiejętności związanych z czekających ją zadaniem. Następnie klasa podzielona na dwie grupy realizowała zajęcia z fizyki i chemii. Każde z nich trwały 1,5 h, po których nastąpiła przerwa. Po niej nastąpiła zmiana zajęć w grupach i kolejne 1,5 h pracy.

Zajęcia z chemii w dniu dzisiejszym miały na celu zapoznanie uczniów z regulaminem BHP oraz sprzętem laboratoryjnym. Zajęcia te były konieczne ze względu na to, iż od kolejnych już spotkań uczniowie samodzielnie pod kierunkiem wykładowcy wykonywać będą ćwiczenia.

Jeśli chodzi o fizykę – młodzież ma dzisiejszych zajęciach zajmowała się wyznaczaniem gęstości ciał stałych o kształcie regularnym – zagadnieniem znanym już z lekcji fizyki w klasie I. Uczniowie mieli jednakże okazję wyznaczać masę na wagach o różnych dokładnościach, dokonywać precyzyjnych pomiarów długości przy użyciu suwmiarki oraz śruby mikrometrycznej. W takcie zajęć dyskutowali o czynnikach wpływających na niepewność pomiarową wyników, uczyli się opracowywać wyniki uzyskane w doświadczeniu, nabyli umiejętność współpracy w zakresie kulturalnego wyrażania opinii i dążeniu do uzyskania jak najlepszych wyników pomiaru.

 Opracowała: Marta Czepiel